Ano, či ne? Jaké knihy jsou čtivé a zábavné zároveň? Kterým se vyvarovat? Které naopak nepřehlédnout?
Vítejte na blogu o knihách.

Selekce-Kiera Cass

15. dubna 2017 v 17:49 | K.
Můj první článek je o knize, kterou mám ještě v paměti. Jedná se o knihu s názvem Selekce od talentované autorky Kiery Cassové.
Kde se příběh vůbec odehrává? Jedná se o budoucnost, přijde mi, že celkem vzdálenou. Spojené státy americké již neexistují ve své podobě jako dnes. Odehrály se již 4 světové války a jedná se tedy o situaci po čtvrté světové válce. Země Spojené státy americké-Amerika-se jmenuje Ileá. I když se jedná o budoucnost, jde o budoucnost zbržděnou. Tedy ne vývojově pokročilou, ale jde spíše o návrat v čase. Společnost je rozdělena do kast, přesněji do osmi kast a samozřejmě, čím nižší, tím horší. Proti těmto kastám se bouří lidé po celé zemi. Někteří vystupují dokonce veřejně, tedy podnikají útoky na ilejský palác. Jsou označováni jako rebelové. Ovšem existují dva druhy rebelů. Seveřané a Jižané, což nám autorka krásně vysvětlí. Lidé nemají počítače ani telefony jako v dnešní době. Dnes si je může dovolit téměř každý, zatímco v Ileji jen významní lidé. I když počítač má jen královská rodina. Dále, v čem se vývoj vrací nazpět je královská rodina. Dnes je v Americe prezident, zatímco v příběhu vede zemi dost sktriktní a povrchní král Clarkson. Ale co mi přijde pokrokové je soutěž Selekce, v které si má princ vybrat nevěstu. Jde o celostátně vysílanou a sledovanou reality show, kdy o princovu přízeň soutěží 35 dívek a to přímo v královském paláci.
Kniha je psána z pohledu Americy Singerové. Jedná se o sedmnáctiletou dívku, která se do Selekce přihlásí, ale ne zcela dobrovolně. Tlačí na ní její matka, která to ale nemyslí zle. Jak to tak maminky mívají, chce pro ni to nejlepší. Z druhé strany na ní tlačí Aspen, což je její přítel, ale vztah spolu mají jen tajně, protože Aspen je o kastu níž než America a je zakázané, aby se žena provdala za muže z nižší kasty. Nicméně zakázané ovoce chutná nejlépe a Aspenovi a Americe vztah drží již dva roky. Aspen na Americu tlačí, protože ví, že pro ni není ten nejlepší a nikdy by si neodpustil, kdyby si nechala ujít životní příležitost jen kvůli němu.
America tedy podlehne nátlakům a do Selekce se přihlásí, je opravdu velmi malá šance, že by mohla postoupit, hlásí se tam každá dívka v určitém rozmezí let z každé provincie v zemi. Ovšem poštěstí se a America postoupí. Aspen se s ní ještě před odjezdem rozejde a zlomí jí srdce.
Druhá polovina příběhu se odehrává v paláci. America je nešťastná, vzpamatovává se z rozchodu s Aspenem a na prince Maxona nemá ani pomyšlení, i když je velmi pohledný. Když se s Maxonem setká poprvé, America se mu svěří se svým trápením a rychle mezi nimi vznikne přátelství. Ovšem jak se občas v přátelství mezi dívkou a chlapcem stane, jeden chce víc.
Děj dále popisuje vztah mezi princem a Americou, jeho postupné vyvíjení, vzestupy a pády. Od začátku můžeme vidět, že jsou rozdílné osobnosti. America jedná velmi unáhleně a zbrkle, upřímně mi někdy její chování lezlo na nervy, Maxon je občas přehnané výbušný a hraje si na chudáčka.
Kromě vztahu Americy a Maxona autorka také popisuje vztah Americy a ostatních děvčat. Vlastně celkové vztahy dívek k sobě navzájem. America se skamarádí s dívkou Marlee, dokonce se stanou nejlepšími kamarádkami. I přes to, že jsou soupeřkami, jejich přátelství je upřímné.
A co se stane s Aspenem? Děj ke konci nabírá na dramatičnosti. Zrovna když America otevírá srdce Maxonovi, objeví se v paláci Aspen, jde o vojenskou službu. Což děj trochu zbrzdí. Do popředí se dostává milostný trojúhleník. I když Maxon se v něm ocitá bez svého vědomí. Tady je Maxon postaven do nevýhodné pozice. Aspen ví, že o Americu musí bojovat, protože ví o přítomnosti druhého chlapce, ovšem Maxon o hrozbě netuší, a tak se o Americu tolik nesnaží. Proto se America často ocitá spíše v náklonosti k Aspenovi.
Během knihy Maxon posílá dívky domů, je jich v paláci míň a míň. Upřímně si nedovedu představit tu atmosféru, kdy jste v plném paláci a nemáte si s kým promluvit, protože nikdy nevíte, kdy to někdo použije proti vám.
Mně se tento námět velmi líbí. Celou knihu jsem zhltla během pár dní a nebýt školy, zhltla bych ji za pár hodin. Kniha je taková pohodová, děj chvílemi letí, chvílemi je zaražený. Ale rozhodně není nudný. Za mě tato kniha rozhodně ANO.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama