Ano, či ne? Jaké knihy jsou čtivé a zábavné zároveň? Kterým se vyvarovat? Které naopak nepřehlédnout?
Vítejte na blogu o knihách.

Elita-Kiera Cass

16. dubna 2017 v 14:35 | K.
Druhým dílem Selekce je Elita. V paláci se ocitá již jen 6 dívek. Princ byl nucen zkrouhnout počet dívek na šest, protože útoky rebelů byly stále agresivnější. V Elitě se ocitají dívky Kriss, Marlee, Celesta, Elise, Natalie a samozřejmě naše hlavní hrdinka America. Atmosféra poměrně houstne. Každá chce Maxona nebo alespoň korunu.
Maxon se již vyjádřil, že je do Americy zamilovaný a jakmile by mu řekla ano, soutěž by ukončil. Jenže Americu sužují obavy z koruny. Ano Maxonovi by znamenalo ano i koruně. A navíc neví co s Aspenem. Jakmile je v náručí prince, má chuť mu říct, že bude navždy jeho, ale jakmile pohlédne do očí Aspenovi, má nutkání soutěž ukončit a počkat doma na Aspena. Prostě milostný trojúhelník, jak se patří.
Jednoho dne se America s Maxonem dostane do tajné knihovny, kde si půjčí deník, který si psal sám velký Gregory Ileá. Narazí na svátek Halloween. Obyčejní lidé neznají úplnou pravdu o historii ani neslaví svátky, které se slaví dnes. Maxon pro Americu nechá uspořádat ples Halloween, všichni půjdou za masky a dokonce Maxon nechá pozvat rodiny Elity. America je v sedmém nebi. Ráno po Halloweenu už se konečně připravovala, že řekne ano, dokonce přemýšlela, jak to sdělí Aspenovi. Tady vidíme zrovna moment, kdy by si America bez váhání vybrala Maxona.
Zvrat přichází o pár minut později. America a všechny dívky z Elity i s rodinami jsou svědky zbičování Marlee, její nejlepší kamarádky. America nemůže Maxonovi odpustit, že udělal něco takového. Začíná "otevírat oči". Spojí si deník Gregoryho Iley, kde zjistí, že národní hrdina, není tak úplně hrdinou, s Maxonem. Aniž by věděla, jestli Maxon deník četl, přirovnala ho ke Gregorymu. I když se jí Maxon jde omluvit, poprosit o odpuštění, America mu sice slíbí, že si to nechá projít hlavou, ale začíná se přiklánět opět k Aspenovi. Aspen je jako její jediná jistota, kotva jejího života. I když America tvrdí i sama sobě, že opravdu neví, kterého si má vybrat, Aspen je jako její zadní vrátka. Aspen měl vžycky šanci jen když se America zlobila na Maxona. Mně osboně přišlo trošku smutné, že tohle si oba uvědomí až v posledním díle, přitom to bylo jasné daleko dřív.
V tomto momentě dochází k důležitému zlomu příběhu. Do milostného trojúhelníku se zapojuje dívka Kriss, která využije toho, že je Maxon nešťastný kvůli Americe. Maxon s Kriss se nečekaně sblíží. Dojde tak ke zlomu, že America začne žárlit a uvědomí si, že k Maxonovi opravdu chová city. I když tedy nežárlí zdaleka tak, jak jsem žárlila při tomto čtení já. :-D Ovšem Americe hrozba konkurence dojde o trochu déle. V tomhle díle mi America vadila, že je poměrně naivní a vůči Maxonovi nedůvěřivá. A také trochu přelétavá, přitom už by mohla vědět, co vlastně chce.
V tomto díle dívky také čeká zkouška. Musí spolu připravit projekt, tedy slavnost pro uvítání hostů z ciziny. Jelikož je dívek jen 5, jsou rozděleny do jedné trojice- Celesta, Natalie a Elise, a do jedné dvojice-Kriss a America. Kriss. America ji moc vyzdvihuje. Vidí jí jako princeznu, rozenou diplomatku, krásnou, noblesní, prostě dokonalou. Takový přece není nikdo. I když je svým způsobem Kriss určitě chytrá, přijde mi jednodušší. Sice obdivuju, že se nehodlá Maxona vzdát bez boje, ale občas je nutné přiznat porážku. Protože Kriss je jakou zadní vrátka pro Maxona. Pojistka, že kdyby ho America nechtěla, může si vybrat Kriss, která ho miluje.
Dále se vyvíjí i zápletka s rebely. Čím dál víc útočí na palác, a to dokonce i přes den. America je nucena utéct kamsi do lesa, kde se s rebelkou střetne. Ovšem svým chováním jí překvapí. Někde v této části knihy si America uvědomí, že Maxon nemohl jinak, než Marlee potrestat. Tedy mohl, ale následky by byly horší. Zde si America uvědomí, že Maxon není takový jako jeho otec.
Dochází zde k určitému přátelství mezi italskou princeznou a Americou, také mezi rebely a princem. America poznává nové přítelkyně a vidí, že život Maxona není tak jednoduchý, jak by každý čekal. Maxon se vydává na cestu do Nové Asie a zde přichází na řadu Aspen, který má stále naději, kterou mu America nebere. Tento vztah mi již přijde trochu nudný. Nic nového se mezi nimi neděje. Buď se moc milují, nebo naopak se hádají. Nic mezi tím. Je zřejmé, že ani jeden z nich nechce nechat toho druhého jít. Myslím, že autorka zde chtěla poukázat na to, že s první láskou je to nejtěžší. Ta vám zůstane v srdci navždy.
Také přichází další úkol, kde mají dívky udělat projekt, ve kterém předvedou nápad, kterým by mohly změnit současnou situaci v zemi. America nakonec přijde se zrušením kast, což se dá celkem očekávat, když je ze všech dívek z nejnižší kasty, sama poznala hlad a bezmoc. Její projekt má ovšem určité následky. America se hlavně nechala ovládnout vztekem k Maxonovi a jednala nerozvážně. Přímo zbrkle. Často dělá něco, čeho později lituje. Což čtenáře může trochu iritovat.
Ke konci knihy dojde k momentu, kdy Maxon bude muset Americu vyloučit, bylo jen otázkou času, kdy to America svým zbrklým chováním pokazí. A dojde k vyloučení?
Opět musím říct, že autorka ví, jak vyvolat napětí a pocit, že čtenář musí číst dál a dál. Já se zatím ani od jedné knihy nemohla odlepit. Proto za mě tato knihka ANO.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama